De Oloïde Beweging

Experimenten
Oloide

De Oloides: Een experiment op het snijvlak van kunst, ecologie en technologie

De Oloïde Beweging is ontstaan vanuit een groep zwemmers die regelmatig in de Binnenhaven op het Marineterrein zwemmen: Maria Blaisse, Ben Kremer, Adrienne en Marieke, oftewel ‘De Oloïde Beweging’. Wat begon als een gedeelde liefde voor het water, groeide uit tot een initiatief om ook iets terug te doen voor de plek waarin zij dagelijks zwemmen. Samen met de Duitse ingenieur Eric Schieblich werken zij aan een experiment dat kunst, ecologie en technologie verbindt, met als doel het zwemwater gezonder en helderder te maken.

Aanleiding was een simpele observatie: in de zomer voelt het water soms minder schoon aan, onder andere door ophoping van oliën en zonnebrand. Maria Blaisse zag in de oloïde – een geometrische vorm met een kenmerkende tuimelende beweging – een mogelijke oplossing. Deze vorm, ontdekt door Paul Schatz, wordt al langer toegepast in waterzuivering vanwege de efficiënte manier waarop vloeistoffen worden gemengd en belucht.

Op 2 april 2026 zijn twee oloïdes, ‘Kriek’ en ‘Maria’, te water gelaten in de Binnenhaven. Door hun beweging brengen ze het water in circulatie en voegen ze zuurstof toe. Dit stimuleert micro-organismen om organisch materiaal af te breken en kan bijdragen aan beter doorzicht van het water.

Om het effect van de oloïdes te begrijpen, wordt de waterkwaliteit over een langere periode gevolgd. Daarbij wordt gekeken naar bestaande metingen van waterkwaliteit en ervaringen van zwemmers. Metingen vóór en na de testfase worden met elkaar vergeleken, met aandacht voor onder andere helderheid, biologische activiteit en waterveiligheid. Zo ontstaat stap voor stap inzicht in de bijdrage van de installatie aan het water in de Binnenhaven.

Wachtwoord: olo2